2020. aasta alguses jõudis Eestisse COVID-19 viirus, käisin siis veel gümnaasiumis 11. klassis. Õppetöö hakkas toimuma digitaalselt, kodust väljas ei tohtinud käia ja kuna gümnaasiumi lõpp ei olnud ka enam kaugel, siis nelja seina vahel istudes hakkasingi oma vabast ajast palju juurde õppima, erinevaid ideid genereerima, otsisin oma kohta ja tahtsin tohutult areneda.
Tollal hakkas väga populaarseks saama dropshipping ehk otsekaubandus, ka mina otsustasin härjal sarvist haarata ja sellega tegeleda. Kuna ma olen tegelikult eluaeg arvutitega suhteliselt sina peal olnud, siis otsustasin selleks veebilehe ise luua. Idee tundus lollikindel: luua e-pood ja hakata Aliexpressist koroona pandeemiaga seonduvalt maske, desinfitseerimisvahendeid ja kiirteste Eestisse tarnima, ilma algkapitalita.
Kokkuvõtteks ütlen, et see hiilgav äriidee kukkus küll läbi, kuid tänu sellele tutvusin WordPressi ja WooCommerce-ga. Kool võimaldas meil nädala ajaga läbida JavaScript-i algkursuse, sealt sain selleks algteadmised. See oli tegelikult esimene samm selle suunas, et ma võiksin veebiarendust õppida. Kuid siis ma sellest ise veel aru ei saanud.
Gümnaasiumi lõpp
Kui gümnaasiumi lõpetasin, siis ei olnud mul päris selget arusaama, millist ametit ma tegelikult ise õppida tahaksin. Tegin katsed arstiteaduskonda ja psühholoogiasse, kuid sinna ma ei saanud.
2021. aasta suveks olin otsustanud, et proovin veel Tartu Rakenduslikus Kolledžis veebispetsialisti erialal jala ukse vahele saada. Kui vestlusele läksin, siis minu üllatuseks pandi meid kohe umbes tunniks ajaks sisendi järgi koodi kirjutama (HTML ja CSS). Hiljem sain teada, et selle testi kohta olid meile näidised ning õppematerjalid saadetud, aga minust olid need kuidagi mööda vuhisenud. Vana rasva pealt tegin aga testi päris headele punktidele ja mind võeti õppima veebispetsialisti erialale.
Enne kooli minemist ma tegelikult kartsin, et pean olema matemaatikas geenius, et alustada programmeerimist või tegeleda veebiarendusega, kuid tegelikult see kohe kindlasti nii ei ole. Igatahes tekitas see eriala minus natuke pinget ja samas ka motiveeris mind. Tänu sellele hakkasin enne kooliaasta algust YouTube’i videode ja Udemy kursuste järgi iseseisvalt juurde õppima. Tekkis tunne, et mida rohkem ma õpin, seda rohkem on mul veel õppida. See tunne ei olnud otseselt vale, sest ma ei tunne veel kedagi, kes oskaks sellel erialal absoluutselt kõike.
Esimene töökoht
Kooliaasta alguses sain kohe aru, et mul jääb õppimise kõrvalt aega üle. Samal ajal nägin, et mu sugulase koduleht on päris katkine ja pakkusin talle harjutamise mõttes uut lahendust. Põhiliselt sain sealt päris hea kogemuse kliendisuhtluseks. Aasta lõpus hakkasin vaikselt aru saama, et see ongi asi, mida ma päriselt teha tahaksin.
Oli aeg hakata kooli kõrvalt tööd otsima. Teadsin, et kool pakub kevadel ka ise praktikavõimalust ning siis tuleks nagunii kohustuslikus korras tööl käia, kuid mul oli asjaga millegipärast kiire ja tahtsin juba enda esimest töökogemust sellel erialal saada. Ei läinud väga pikalt aega, kuni ma saingi tööle enda tuttava ettevõttesse, mis tegeles veebilehtede ja e-poodide loomisega ning nende haldamisega. Kuna ma olin juba varasemalt väiksemaid töid kooli kõrvalt sellele ettevõttele teinud, siis anti mulle kohe kätte e-poe projekt, millega ma üpris pikalt ka vaeva nägin. Tänu sellele projektile sain ka koolis esimese õppeaasta umbes 3 kuud varem lõpetatud ja ei pidanud praktikat läbima. Pärast e-poe loomist ja veel mõnede pisemate töödega tegelemist sain aru, et see asi pole päris minule.
Aeg edasi liikuda
Hakkasin otsima uusi väljakutseid ja suuremat ettevõtet, et edasi areneda ja näha, kuidas mujal tööprotsess välja näeb. Umbes samal ajal saatis kool õpilastele kirja, et Redwall otsib enda tiimi veebilahenduste kasutajatoe spetsialisti. Redwall oli mulle juba varasemalt meelde jäänud, sest olin avaldanud soovi siia praktikale tulla (arendajana). See asi jäi katki kui ma sain teada, et ma ei peagi tänu töökogemusele praktikat läbima.
Ühesõnaga tekkis mul aprilli keskel uus võimalus Redwalli tiimiga liituda, veebilahenduste kasutajatoe spetsialist tundus mulle täpselt sobiv valik. Tundus, et arendaja töö ei sobiks mulle, kuna ma polnud endas veel nii kindel ja kasutajatugi näis täpselt selline ametikoht, kust oleks hea alustada. Olin ju ka varasemalt veebilehti loonud, kuid mitte päris võõras ettevõttes või võõrale kliendile. Kasutajatoe spetsialistina saaksin tegeleda ühe suure projekti asemel, millega ma mitmeid kuid vaeva näen, iga päev erinevate väiksemate jõukohaste probleemide ja projektidega.
Redwallist anti mulle ette proovitöö, mille puhul eeldati, et kasutatakse HTMLi, CSSi ja JavaScripti, ent mina polnud oma oskustes sugugi kindel. Eelnevalt olin veebilehtede loomiseks kasutanud WordPress-i sisuhaldustarkvara ja mõningaid pluginaid. Proovitöö iseenesest ei olnud väga hull, aga sellegipoolest otsustasin küsida, kas ma tohin proovitöö tegemisel WordPressi kasutada. Sain positiivse vastuse ja ettevõte oli leidlikele lahendustele avatud ning andis mulle vabad käed. Mis oli suur kergendus.
Pärast proovitöö esitamist kutsuti mind töövestlusele. Mulle tuli vastu Kadi, kasutajatoe konsultant, minu hilisem suurim abikäsi Redwallis töötades. Kontorisse astudes panin esimese asjana tähele selle koha rohelust ja avarust, siin on asi väga kaugel ühest igavast ja stereotüüpsest kontorist, mida Hollywoodi filmides võite näha. Kontoris on koosolekuruum, kus sellel hetkel ootas mind Kristel. Ma mäletan, et mul oli päris korralik närv sees.
Mind võeti tööle!
Asusin tööle juunis. Esimestel päevadel tutvusin Redwalli tööjuhenditega, kõik tundus väga loogiline ja selge. Juba esimestel päevadel tundsin, et töökeskkond ja õhkkond on väga vaba, see kiirendas meeskonda sisseelamist.
Sain enda esimesed tööülesanded, mis olid seotud WordPressiga – minu jaoks väga positiivne, sest ise tunnen, et see on üks mu tugevamaid külgi. Sisseelamise periood oli minu jaoks üldse väga hästi läbi mõeldud, et ma ei peaks kohe pea ees tundmatusse sukelduma. Alati oli meeskond mulle abiks.
Kõik tundus loogiline ja selge täpselt selle ajani kuni ma pidin hakkama tegelema katkiste veebide ja PHP koodi parandustega. PHP oli minu kõige nõrgem külg, aga õnneks oli mulle abiks Silver (varasemalt kasutajatoe spetsialistide lõpuboss). PHP oli raske ja ma arvasin, et ei saagi sellega kunagi iseseisvalt hakkama. Minu õnneks andis Silver mulle kõikide projektidega seonduva info, nipid jm. Mida rohkem ma erinevate probleemidega kokku puutusin, seda loogilisemaks kõik muutus, PHP hakkas juba selgemaks saama.
Kuna suur hulk meie tehtud veebilehti on Joomla sisuhaldussüsteemi peal, siis oli ka minul aeg sellega tutvuda. Helari tutvustas mulle Joomlat ning rääkis kogu selle loogika lahti. Ütleme nii, et ka Joomla oli alguses nagu puder ja kapsad, kuid mida rohkem sellega kokku puutuda, seda loogilisemaks see muutub ning sellega puutub minu töös ohtralt kokku.
Mõnede üksikute veebilehtede loomiseks on kasutatud ka Wix, Drupal ja Voog sisuhaldustarkvarasid. Nendega on mul üldiselt kokkupuudet vähem. Wix on tegelikult veebilehe haldajale niivõrd lihtsaks tehtud, et seda ei peagi eriti õppima. Kuigi ma polnud sellega kunagi kokku puutunud, sain jooksvalt aru, kuidas mingi asi käib. Ärge arvake, et see täiesti positiivne on, sest lihtsustamine võtab arendajalt väga suure hulga võimalusi ära, aga algajale ja lihtkasutajale on see muidugi mugav.
Pärast esimest kuud Redwallis oli tunne nagu ma oleksin siin juba pikalt töötanud. Ma olin tehnikatega tuttav, oskasin kiiremini probleeme lahendada ja tundsin ennast üleüldiselt päris mugavalt. Usun, et töökeskkond ja kogu meeskond on olnud selle juures kõige rohkem abiks. Ma olen introvertne inimene ja see on olnud tegelikult korralik katsumus, mis on sundinud mugavustsoonist välja tulema.
Jooksvalt hakati mulle jagama aina keerulisemaid ülesandeid ja muidugi oli ka tagasilööke, aga selles töös peab olema sihikindel ja uskuma, et igale probleemile on lahendus. Vajalikud teadmised tulevad ajaga. Olen õppinud, et alati tuleks vajadusel abi küsida, see tähendabki meeskonnas töötamist, sest keegi oskab alati aidata ja kellelgi on alati ideid. Ma olen tervele meeskonnale väga tänulik.
Septembrist algas mul jälle kool, oli vaja teha kompromisse ja ma pidin töökoormust vähendama. Kuna enamasti on koolipäevad 8:30-17:15, siis oldi Redwallis väga vastutulelikud. Kooli tõttu olen töötanud umbes 3 kuu jooksul enamasti kodus. Kaugtöö kogemust on mul hetkel sama palju, kui kontoris töötamist. Ja tuleb tunnistada, et ma valiks iga kell kontoris töötamise.
Tahad teha karjääri veebilehtede planeerimise, disaini või arenduse vallas?
Tule ja saa väärt kogemusi Redwallis reaalseid asju tehes!
👋 Kirjuta meile job@redwall.ee.
Räägi mõne lausega, kes sa oled ja miks just meile tahaksid tulla?
Lisa ka CV. Disaineritelt ja arendajatelt ootame lisaks linki oma portfoliole või tehtud töödele.