Jäta menüü vahele
Joomla 3 vs Joomla 4

Blogi

Meid ootab Joomla! 4. Saame sõbraks!

17. august 2023. Seekord pole tegemist kurjakuulutava uue maailmalõpu kuupäevaga, kuid siiski – miski saab otsa. Joomla! 3 saadetakse hingusele ning uuenduste ja tugiteenustega ei jätkata. Asemele on juba tulnud uus ja parem versioon 4.

Maarja-Liisa Järve

11.10.2022

Kuigi veebilehtede loomise üheks populaarseimaks platvormiks on WordPress, on ka Joomla! väga paljude poolt kasutatav lahendus. Muudatused, mida toob kaasa Joomla! versioon 4, tõotavad tõsta Joomla! kasutajamugavust ja ehk ka populaarsust.

Et aidata mõista, milliseid muudatusi on uues versioonis tehtud, miks uuendada oma veebileht Joomla! 4 peale ja millega uuendust tehes arvestada, koondasime kokku ülevaatliku info versiooniuuenduse kohta.

Põhilised Joomla! 4 muudatused

  • Joomla! 4 pakub haldaja jaoks täiesti uuendatud meediahaldurit, millel on palju rohkem võimalusi ja kasutajasõbralikum liides. Meedia kaustas on võimalik kohe pilte lihtsasti töödelda. Tõstetud on ka üleslaadimise lubatud mahtu.
Media manager
Uuenenud meediahaldur on selgem ja lihtsam
Meediahalduris saab nüüd pilte ka töödelda
  • Uus Joomla! nõuab lehelt minimaalselt PHP v7, seega koduleht on kiirem ja töökindlam. See on hea põhjus uuendada oma lehel vajalikud tehnoloogiad ja komponendid. PHPst veel lähemalt ka allpool.
  • Joomla! 3 kodulehti omavad haldurid on harjunud horisontaalse menüüribaga, mis on varustatud omakorda rippmenüüdega. Joomla! 4 on saanud endale vertikaalse menüüriba alammenüüde ekraanivaatega. Saab kasutada ka rippmenüü võimalust.
Joomla navbar
Uuenenud menüü
  • Joomla! 4 tuumfailid on üles ehitatud uuematele tehnoloogiatele toetudes, mis aitab kaasa kodulehe kiiremale ja turvalisemale toimimisele. Joomla! 4 sisaldab näiteks Bootstrap 4, jQuery 3, PHPMailer 6.0, Vue.js-i meediateegi jaoks jne. 
  • Üle poole veebivaatamistest tehakse tänapäeval mobiilses seadmes. Kuna Joomla! 4 kasutab Bootstrap 2 asemel Bootstrap 4, siis muutub oluliselt mugavamaks veebilehe kohandamine erinevatele ekraanisuurusetele, mida hästi näitlikustab uue Joomlaga kaasas olev veebilehe kujundus Cassiopeia. Redwalli arendajad on juba varasemalt veebide loomisel kasutanud Bootstrapi uuemaid versioone, teinud erilahendusi ning kasutanud uusimaid CSSi laiendusi, kuid nüüd muutub see standardiks kõigi Joomla! lehtede puhul.
  • Veebilehe installatsiooni protsessi on lihtsustatud. Kuigi kasutatakse samasugust kolme-etapilist installatsiooni nagu varem, saab kasutaja nüüd liikuda tagasi eelneva informatsiooni juurde, seda ilma installeerimist katkestamata.
Joomla installi protsess
Joomla! 4 installatsiooni protsess. Pilt: Joomlashine
  • Uuenenud on ka nii haldus- kui ka kasutajavaates kasutatavad mallid, mis loovad uusi mugavaid võimalusi mõlemal pool. Eks uue administreerimisvaatega tuleb muidugi pisut kohaneda.
  • Joomla! 4 paneb rõhku koodi kvaliteedile ja selle optimeeritusele, mis tõstavad samuti veebilehe sooritust. Vanemad kodulehed, mis näiteks ei pruugi olla kirjutatud liiga rangelt koodikvaliteeti ja häid tavasid järgides, võivad vajada koodi puhastamist, optimeerimist ja võimalik, et ka ümber struktureerimist. 
  • Haldusplatvormide puhul on alati jätkuv probleem turvalisus. Joomla! 4 puhul on sellele pandud suuremat rõhku. Joomla! 3 on mitmeid turvariske. Kuigi 2023. a augustini jätkatakse veel selle vigade parandamist, siis hiljem enam mitte.
  • Kuigi ilmselt neid pole palju, kes halduspaneeli kasutaksid mobiilis või tahvelarvutis, siis Joomla! 4 versioonil on see muudetud palju lihtsamaks ja kasutajasõbralikumaks. Seega, kes on igatsenud kodulehe muudatusi teha kohvikus istudes või lennujaamas oodates, siis nüüd on see meeldivam ja  lihtsam.

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et uus versioon on 2 korda kiirema sooritusega, halduse ja veebilehe kasutus on paranenud nii desktopis kui mobiilis, see pakub suuremat turvalisust, laiemaid võimalusi ja kaasaegsemat väljanägemist.

Miks uuendada oma leht Joomla! 4 peale?

17. august 2023 lõpetatakse tugiteenuste pakkumine ja uuendused Joomla! 3. versioonile ning soovitatakse planeerida üleminek uuele versioonile. Kõik, kelle veebilehed on Joomla! 3 peal, on vastavasisulist teadet ka ilmselt juba halduspaneelis märganud. Kuigi tundub, et aega on veel palju, pole teps mitte vara hakata uuendamisele mõtlema. Varem või hiljem tuleb see nagunii ära teha, et veebileht oleks jätkusuutlik ja püsiks toimivana.

Peamised põhjused:

  • Turvalisus. Kindlasti on üheks argumendiks turvalisus. Aegunud tehnoloogiaga platvormid ning mitte-ühilduvad ja/või vanad pluginad sisaldavad rohkem turvaauke, mille kaudu on veebileht haavatavam ning vastuvõtlikum erinevatele rünnakutele. Joomla! 4 turvalisus paraneb tänu uuemale tehnoloogiale juba tuumfailide tasandil. Olulised on ka uuendatud miinimumnõuded versioonidele, mis elimineerivad võimaluse kasutada aegunud komponente ja süsteeme.
  • Konfliktide ennetamine. Aegunud veebileht võib minna konflikti olemasolevate pluginate või PHP versiooniga, kui neid peaks uuendatama või näiteks on peale pandud automaatuuendus, mis võib selliseid ootamatuid probleeme esile kutsuda. Tulemuseks võib olla katkine veebileht, kusjuures omanik ei pruugi kohe vigadest teadlik ollagi. Katkine veebileht võib omakorda põhjustada klientide kadu.
  • Parem jõudlus. Aegunud veebileht on tihti aeglasem ning seetõttu langeb ka kasutajakogemus, kuna sisu laadimine võtab kauem aega ja süsteem ei pruugi hakkama saada suurte piltide või videote kuvamisega. Joomla! 4 puhul on just PHP versiooni miinimumnõue oluline, et leht ei kaotaks oma jõudlust.
  • Kasutajamugavus. Veebileht on sageli ettevõtte turundusstrateegias väga oluline. Seepärast tuleb silmas pidada, et veebikülastaja ei soovi viibida lehel, mis laadib pikalt, on katkine, käitub imelikult või on ebamugav. Samuti ei saa unustada lehe haldaja kasutajamugavust, mida CMS-platvormid peaksid pakkuma. Joomla! 4 teeb siinkohal mõlemal poolel vigade paranduse. Uuendus toob palju muudatusi just administreerimise lehel, et tõsta kasutajamugavust (uus meediahaldur, meeldivam halduskeskkond, mugavam mobiilihaldus). Kliendi poolel pakutakse uusi malle ja juba eelmainitud aspektidest tulenevaid parendusi, mis kajastuvad kasutusmugavuses parema kiiruse ja jõudlusena.
Õnnelik klient arvuti taga
Pilt: Andrea Piacquadio (Pexels)

Milline on uuendusprotsess?

Kuigi võib tunduda, et uuenduseks on vaja vaid klõpsata “Update” nupul, siis kahjuks pole veebilehe kvaliteetne uuendamine nii lihtne. Seepärast tasub usaldada oma Joomla! veeb spetsialistide hoole alla. Et mõista uuendustööde keerukust ja ajakulu, viitame siinkohal mõnele olulisemale asjale, mida Joomla! 4 uuendusel silmas pidada.

Enne suuremaid uuendusi võib vajalik olla pluginate audit, eriti kui neid on kasutusel rohkelt. Auditi käigus selgub, millised pluginad dubleerivad üksteist, mis on käima unustatud või millised on paigaldatud mõnel tänaseks lausa arusaamatul põhjusel. Audit aitab juba enne suuremat uuendust puhastada pluginate nimekirja ning teha ettevalmistusi, et ülemineku protsess läheks ladusamalt ja kiiremini. Redwall on välja töötanud ka veebilehe uuenduseelse analüüsiprotsessi, mis annab hea ülevaate veebi tervisest ja viidatakse uuendusele eelnevatele vajalikele tegevustele. Analüüsi käigus kontrollitakse üle versioonide klappivused, samuti pluginate ühilduvus Joomla! 4-ga ning antakse vajadusel soovitusi alternatiivsete pluginate kasutamiseks. Väga oluline osa enne igasuguseid uuendusi on varundamine (ehk backupi tegemine), et ootamatute tõrgete tõttu ei peaks avalik leht olema maas, kuni tõrget parandatakse.

Redwall kontor
Tegus tööpäev Redwalli kontoris

Joomla! 4 uuenduse puhul on üheks oluliseks tähelepanu kohaks miinimumnõuded süsteemidele nagu PHP (v7+), mySQL (v5.5.3 +) jms. Enamjaolt kehtib reegel, et kui uuendada üht, on vaja uuendada ka teist.

Kõige lihtsam on selgitada versioonide vastavuse vajadust läbi ühe Redwalli töötaja mõtte, et veebileht on nagu auto, kus sisuhaldus-platvorm (ehk antud juhul Joomla!) on autokere, PHP on mootor ja pluginad on mugavuslisad, mis teevad asja ilusamaks ja jõulisemaks. Tänu PHPle toimib peaaegu kogu veebilehe loogika (sisselogimine, vormide saatmine, otsing jms). “Uuendamise plussid on kiirem ja turvalisem veebileht. Veebilehe puhul on aga uus mootor tihti nii erineva ehitusega, et on vaja teha muudatusi auto keres, ühendada elektroonika erinevalt, kasutada teist kogust mootoriõli jne. Uuendamise teenus, mida pakume, ongi siis teisisõnu autokere sobitamine uue mootori jaoks.”

Kokkuvõte

  • Joomla! versiooni uuendamine pakub mitmeid positiivseid lahendusi: uuenenud meediahaldur, modernsem välimus, kiirem ja paremini optimeeritud sooritus, suurem turvalisus, paremini toimiv leht mobiilis, mitmed uued võimalused mallide näol ja palju muud. 
  • Veebilehe uuendamine on hea mõte nii turvalisuse, kiire soorituse kui ka üldise lehe tervise huvides. Kasutajasõbralik korras leht tähendab rohkem potentsiaalseid kliente ja pikemat viibimist ettevõtte lehel. 
  • Kuigi lehe uuendus tundub üsna lihtne tegevus, peitub kvaliteetse uuenduse taga pikk protsess, mida ei tohiks alahinnata. Alustada tuleks kindlasti analüüsist ja varundamisest. Kui tehakse uuendust ise, tuleb teada, millised sammud käivad uuendamisega käsikäes. Kõige mugavam ja turvalisem on tellida oma lehele hooldusteenus ning usaldada selline tegevus spetsialistidele. 
  • Kuigi esmalt ei pruugi lehe uuendamine tunduda vajalik ja pigem võib näha selles aja- ja rahakulu, siis varem või hiljem võib osutuda lehe uuendamine vältimatuks. Kui veebileht on oluline instrument ettevõtte turundusstrateegias ja leht on aeglane, katkine või sootuks mittetoimiv, võib kannatada seetõttu ettevõtte maine või pidurduda klientuuri kasv. Probleemide kõrvaldamine iseseisvalt või kasutajatoe poolt koos võimaliku veebiarendaja kaasamisega võib osutuda palju kulukamaks, kui ennetavalt juba hoida oma veebileht uuendatuna.

Otsid hooldusteenust?

Redwall Digital pakub kvaliteetset ja läbimõeldud hooldusteenust.

👋 Kirjuta meile info@redwall.ee või helista 776 9222.

Lepime kokku kohtumise, et tutvuda, üheskoos kaasa mõelda ja arutada, kuidas oma teenustega abiks saame olla.

Loe lisaks: