Jäta menüü vahele

Blogi

Mida põnevat on oodata Joomla! 5 uuenduselt?

Mõnda aega tagasi saime tuttavaks Joomla! 4 põhiversiooniga ning vaatasime lähemalt, mida uus Joomla versioon endaga kaasa toob. Sel korral vaatame aga lähemalt mida põnevat on lähitulevikus uutelt Joomla versioonidelt oodata - keskendume Joomla! 5-le ning tutvustame eesootavaid muudatusi.

Markus Lokk

13.07.2023

Mõnda aega tagasi saime tuttavaks Joomla! 4 põhiversiooniga ning vaatasime lähemalt, mida uus Joomla versioon endaga kaasa toob. Et tuletada meelde Joomla! 4 uuenduste peamist sisu, saad nende kohta lähemalt lugeda meie blogist. Sel korral vaatame aga lähemalt mida põnevat on lähitulevikus uutelt Joomla versioonidelt oodata – keskendume sel korral Joomla! 5-le ning tutvustame eesootavaid muudatusi.

Millal on Joomla! uuendusi oodata?

Uuendustest rääkides tuleks eristada kolme erinevat sisulist versiooni: major, minor ja patch versioone. Kõigil neil on erinev sisu ja kaal uuenduste mõttes. Alloleval näitel näitab 4 põhiversiooni numbrit, 2 minor versiooni numbrit ning 1 patch versiooni numbrit.

Kõige mahukamad on major ehk põhiversiooni uuendused. Major versioonide uuendamisel saavad lahenduse kriitilised probleemid, mis võivad põhjustada sisuhaldustarkvara toimimises olulisi tõrkeid või kujutavad endast väga suurt turvariski. Joomla! põhiversioonide uuenduste puhul hoitakse keskmiselt kaheaastast tsüklit, et tagada, et väljastatavad põhiversiooni uuendused on võimalikult palju testitud ja täiendatud. Kuna Joomla! 4 esmane põhiversioon tuli välja 2021. aastal, siis on 2023. aasta teises pooles oodata Joomla! 5 põhiversiooni ning 2025. aastaks planeeritakse Joomla! 6 põhiversiooni.

Olulised kuupäevad

Tänaseks on alustatud ka juba Joomla 5.0 “Alpha” testimistega. Mõned olulised kuupäevad, millal midagi oodata (kuupäevad võivad muutuda).

Lisatakse uusi funktsionaalsuseid ning tehakse mitmeid muudatusi.

  • Alpha 1: 30. mai 2023
  • Alpha 2: 27. juuni 2023
  • Alpha 3: 25. juuli 2023

Piiratakse lisatavate funktsionaalsuste osa ning vajadusel tehakse olemasolevates funktsioonides väiksemaid muudatusi või täiendusi.

  • Beta 1: august 2023
  • Beta 2: 22. august 2023
  • Beta 3: 5. september 2023

Lõpliku versiooni faasis enam funktsionaalsusi ei lisata ega muudeta, tegeletakse testimisega ning veaparandustega, et muuta lõplik versioon avaldamise päevaks stabiilsemaks.

  • Kandidaat versioon: 19. september 2023
  • Lõplik versioon: 17. oktoober 2023

Keskmise kaaluga on minor versioonide uuendused, mille kaudu täiendatakse sisuhaldustarkvara funktsionaalsuse toimimist või parandatakse esile kerkinud turvanõrkuseid. Minor versiooniga tehakse läbi väiksemamahulisemate koodimuudatuste kiired vajalikud täiendused, et tagada veebilehe korrektne toimine ja turvalisus. Joomla! puhul plaanitakse minor versioonide puhul järgida umbes pooleaastaseid tsükleid. See võimaldab ühelt poolt Joomla! arendusmeeskonna töökoormust hoida mõõdukana, teisalt annab võimaluse prognoosida Joomla! kasutajatel, millal on oodata uuendusi. Küll aga pole minor versioonide väljalaskmise ajakava rangelt fikseeritud, sest olenevalt leitud vigadest, võib olla vajadus ka tihedamaks uuendustsükliks.

Kõige väiksema kaaluga on patch versioonide uuendused. Patch versiooniga pannakse “lapp peale” väiksematele esile kerkinud vigadele.

Kuigi uuendamise käigus võib tunduda ahvatlev “vajutan nuppu ja ongi tehtud” lahendus, siis nii lihtne see siiski pole. Kogemus on näidanud, et olenevalt veebilehest võivad ka väiksemad uuendused veebilehe katki teha ning vajadus on teha kohendusi koodis, et täiendused olemasoleva lahendusega ühtiksid. Selles osas saavad aga appi tulla meie hooldusteenuse spetsialistid.

Otsid hooldusteenust?

Redwall pakub kvaliteetset ja läbimõeldud hooldusteenust.

👋 Kirjuta meile info@redwall.ee või helista 776 9222.

Lepime kokku kohtumise, et tutvuda, üheskoos kaasa mõelda ja arutada, kuidas oma teenustega abiks saame olla.

Loe lisaks:

Milliseid uuendusi on oodata Joomla! 5 puhul?

Kuigi alles käesoleva aasta 17ndal augustil lõppeb Joomla! 3 ajastu ning algab täielikult Joomla! 4 periood, toimub Joomla! arendajatel aktiivne töö Joomla! 5 lansseerimiseks. Seda just seetõttu, et Joomla! soovib olla kaasaegne ja konkurentsivõimeline kiiresti areneval veebiarenduse maastikul. Kuigi jõulised muudatused tähendavad ühelt poolt paranenud funktsionaalsust, kasutajamugavust ja turvalisust, on teisalt õhus risk, et varasemalt loodud lahendused ei pruugi Joomla! 5 põhiversioonis enam töötada ning vajadus on sisuliselt uus veebileht luua. Lisaks võib täiesti uutmoodi toimiv sisuhaldus tähendada suurt õpikõverat varasema Joomla! lahendusega harjunud sisuhaldajale.

Keskendume aga positiivsele ning toome siinkohal välja mõned olulisemad sisulised uuendused ning nende mõju Joomla! veebilehe haldajale ja arendajale.

Amortiseerunud koodi eemaldamine

Üks olulisemaid sisulisi “lisasid Joomla 5 puhul on amortiseerunud koodi eemaldamine. Tavakasutajale ei pruugi see küll väga palju tähendada ning visuaalse poole pealt ei ole uuendus märgatav, siis võib justkui küsida, mida selline uuendus kasutajatele üldse annab?

Amortiseerunud koodi eemaldamine on justkui tuleviku kindlustamine – läbi selle lihtsustub veebilehe hooldamine ja testimine. Joomla! soovib uue koodistruktuuriga toetada kolmandate osapoolte arendajate koodi kvaliteeti ja turvalisust. Järgides Joomla! standardeid pluginate ehitamisel on tulevikus võimalik automaatne koodi testimine.

Minimaalse PHP versiooni tõstmine 8.1 peale

Joomla! 5 peale üle minnes tuleks veenduda, et server kasutab vähemalt PHP versiooni 8.1. Kui server veel uut versiooni PHP-st ei kasuta, tuleks see uuendus kindlasti teostada. See muudatus annab Joomla!-le juurde oluliselt jõudlust (veebileht on kiirem!) ja suuremad võimalused veebilehega seotud arendajatele – saab lisada erinevaid lisasid parema koodi kirjutamiseks.

Multisite funktsionaalsus

Kuigi WordPressis on multisite funktsionaalsus juba mõnda aega, ei ole Joomla! veel senini loonud võimalust hallata mitut veebilehte ühe halduspaneeli alt. Kuigi esmalt planeeriti antud funktsionaalsus lisada Joomla! 4 põhiversiooni uuendusega, lükkus see siiski edasi. Joomla! 4 uuenduste käigus prioritiseeriti teisi lisasid ning selle avaldamisega ei tahetud kiirustada. Nüüd on lootust, et multisite funktsionaalsus lisatakse koos Joomla! 5 versiooniga.

Uus sisuredaktor

WordPressist tuttav Gutenbergi sisuredaktor on hetkel üks populaarsemaid viise sisu lisamiseks veebilehtedele. See on sisuhaldajale lihtne ja loogiline kasutada, visuaalselt kergesti mõistetav – tekstid ja sisu paiknevad eraldi plokkides ning neid saab kergesti endale meelepäraselt muuta. Joomla! 5 versiooni avalikustamise ajaks loodetakse teha omalt poolt samme, et sarnast lahendust ka Joomla!-le lisada. See muudab tulevikus sisuhaldajale sisu sisestamise oluliselt kergemaks. WordPressis olevast Gutenbergi sisuredaktorist ja plokkidest saab lugeda lähemalt meie blogist.

CSS core mõjud mallidele

Lühidalt kontrollib mall ehk template veebilehe üldist stiili ja väljanägemist, tuues kokku põhilised elemendid, moodulid ja komponendid koos võimalusega stiilide jaoks. Mitmed individuaalsed arendajad loovad custom ehk enda poolt arendatud erilahendusi, mis võivad olla saadaval kas tasuta või tasu eest, pakkudes valmis lahendusi koos lisavõimalustega veebilehtede kujundamiseks.

Enne Joomla! 4 versiooni läksid põhiversiooni uuenduste käigus tihti custom lahendused katki. Joomla! 4 versiooni lisatud “WebAsset Manager” lahendus hoiab sarnaste probleemide tekkimise minimaalsena. Pikemas plaanis on aga Joomla!-l eesmärk core layout ning “Cassiopeia” mallid teha üksteisest mitte sõltuvaks. See võimaldab tulevikus luua Joomla!-le uusi malle ka teiste raamistikega, näiteks TailWind või UIKit. Mallide disainierite jaoks tähendab see, et Joomla! uuendused on mallide jaoks vähem tundlikumad ning iga põhiversiooni uuenduse puhul ei pea custom mallile tegema varasemas mahus ülekirjutusi.

Kokkuvõte

Peamine eesmärk Joomla! 5 versiooni puhul on uute lisavõimaluste ja funktsionaalsuste loomine, mis kahjuks ei ole Joomla! praeguse koodibaasiga võimalik. Kuna suure tõenäosusega ei ole praeguse ajaraami sees võimalik kõiki planeeritud uuendusi lisada, siis on võetud eesmärgiks Joomla! 5 versiooniga luua vundament uute funktsionaalsuste lisamiseks järgmistes (põhi)versioonides.

Kokkuvõtvalt on Joomla! 5 põhiversioonist oodata nii mõndagi. Tehnilise poole pealt on väga oodatud amortiseerunud koodi eemaldamine koos võimalusega luua Joomla!-le malle populaarsete raamistikega nagu TailWind või UIKit. Samuti on põnev näha, milline võiks välja näha Joomla! plokipõhine sisuredaktor, mis on WordPressi Gutenbergi muutnud väga populaarseks.