Eesti Teaduste Akadeemia Riigiõiguse Sihtkapitali ja justiitsministeeriumi toel tegutsev töögrupp, mis tegeleb riigiõiguse alase teadustöö edendamisega, pöördus meie poole, et koos luua veebikeskkond Eesti põhiseaduse ja selle loomisloo jaoks.
Projekt
Põhiseaduse Assamblee allikakogu
Veebikeskkond, kus tutvuda Eesti põhiseaduse välja töötanud assamblee tööga. Nii algupäraste kui toimetatud tekstide, asjaosaliste mälestuste jm allikatega.
Siiski, tegemist pole mitte laiemale publikule suunatud veebiga. Selle tuumaks on arhiveeritud tekstikogud ja põhieesmärk oli teha seni staatilised tekstikogud uurijatele interaktiivseks – otsitavaks ja võrreldavaks. Et ajaloolased ja juura-spetsialistid saaks kaasaegse digitööriista, et mahukas algmaterjalis kiiremini ja mugavamalt orienteeruda. Tõsi, tulevikus on plaanis veebis avaldada ka näiteks asjaosaliste mälestusi ja ekspertide arvamusi, aga ilmselgelt ei saa sel veebil olema laiemat lugejaskonda.
Tellijal oli suurem mõttetöö juba ära tehtud. Oli enam-vähem selge, mida kasutajad täpsemalt peaks saama teha. Näiteks, mida võrrelda, mida mitte, mis lisainfot kus näidata, milliseid seoseid eri dokumenditüüpide vahel on vaja jms.
Meie töö oli see kõik enda jaoks selgeks mõelda ning kasutatavaks disainida ja arendada. Selleks tuli tavapärase esindus- või müügiveebi kontseptsioonist välja pugeda ja panna ennast tekstide uurija rolli. Kuna veebis on põhiline tekstid, on kasutatatud erinevaid tekstidega tegelemise vahendeid: saab kõrvutada kaht teksti ja neid võrrelda, otsida, luua tsitaate, kopeerida, vaadata seoseid ja allikaid jms.
Silver Sikk (UX/UI), Richard Aljaste (arendus), Marili Uuetoa (testimine), Kristel Orusalu (pj)